A MAFOSZ tagszervezetei, pártolótagjai részére
Tisztelt Tagszervezetek, Pártolótagok!
Az év első felében a befizetett tagdíjakból gazdálkodik a szövetség. Ezért kérjük, a 2023. évi tagdíjat átutalással küldjék el, jelezve a befizető nevét. A 2022. évi közgyűlés határozata szerint az éves tagdíj – 15 000 Ft/tagszervezet/év. (Ez kérelem esetén mérsékelhető.) Az ifjúsági tagszervezetek esetében 1000 Ft a tagdíj-mérték.
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége közgyűlést tart, amelyre ezúton hívom meg a tagszervezetek küldötteit szavazati joggal és a szövetség tisztségviselőit tanácskozási joggal. A küldöttek megválasztásáról szóló jegyzőkönyvet a szavazati jog gyakorlása érdekében át kell adni az ügyvezető elnöknek. Ez alól csak azok a küldöttek kivételek, akiknek még nem járt le a tagszervezetük által korábban leadott mandátumuk (kérem időben ellenőrizzék). A szavazati jog gyakorlásának másik fontos feltétele, a 2019. évi tagdíj rendezettsége. Azokat a tagszervezeteket, amelyek a közgyűlés kezdetéig a 2019-es évet nem rendezték, az alapszabály értelmében töröljük a tagnévsorból, s csak vendég státuszt adhatunk küldöttjének.
Helyszín: Csili Művelődési Központ, 1201 Budapest, Nagy Győry István utca 4-6.
(Megközelíthetőség tömegközlekedéssel: a Boráros térről induló 23-as busszal Pesterzsébet, Baross utca megállóig. Leszállás után kicsit kell előre menni a Baross utcáig, és jobbra a Baross utcán az első kereszteződés után innen van a bejárata. A Boráros tér a 4–6-os, vagy a 2-es villamossal elérhető. A Keletiből a 24-es villamossal a MÜPÁ-ig, ott átszállni a 23-as buszra, vagy az S25-ös vonattal Pesterzsébetig, s onnan gyalog.)
A közgyűlés időpontja: 2020. március 7. szombat 10 óra
A MAFOSZ tagszervezetei részére
Tisztelt Tagszervezetek, Pártolótagok!
Az év első felében a befizetett tagdíjakból gazdálkodik a szövetség. Ezért kérjük, a 2017. évi tagdíjat átutalással küldjék el, jelezve a befizető nevét. (Egyelőre 5000 Ft/év az éves tagdíj. Az ifjúsági tagszervezetek esetében 1000 Ft a tagdíj-mérték.)
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségét (MAFOSZ) 1983-ban Szolnokon alapította meg 33 fotóművészeti alkotócsoport. Napjainkban közel nyolcvan tagszervezetében 1500 különböző életkorú, foglalkozású autonóm alkotó tevékenykedik. Az ország jelenleg egyetlen olyan szervezete, amely közösségi fotóművészeti tevékenységet folytat, tagszervezeteiben tevékenykedő fotósok széles köre egymástól is sokat tanulhat, ahol a kreatív módon alkotni akaró fényképészek társakra találhatnak.
A MAFOSZ képviseli Magyarországot a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetségben (Fédération Internationale de l'Art Photographique), a FIAP tagjaként részt vesz annak életében.
A MAFOSZ legfontosabb célkitűzése, hogy az alkotókat újabb és újabb művek létrehozására ösztönözze. Ehhez fotópályázatokat hirdetünk, amelyekre készülnek a tagszervezetek tagjai.
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége minden esztendőben rendez egy olyan fotókiállítást, ahol tagegyesületei – fotóklubok, fotókörök, alkotó műhelyek bemutathatják legújabb alkotásaikat. A MAFOSZ Szalonok az autonóm kortárs fotográfiának legfontosabb összefoglaló tárlatai. A 2023. évi már a 40. MAFOSZ Szalon volt. A Szalonok anyagából katalógusok vagy Fotó Hungarikum címmel albumok készültek. A MAFOSZ a Fotóművészeti Nyári Egyetem ideje alatt rendezi meg az alkotócsoportoknak legnagyobb közösségi megmérettetését, és tevékenységünknek a társadalom felé való bemutatását, a MAFOSZ Szalont. Ekkor tartjuk a MAFOSZ kitüntetéseinek, fotóművészeti diplomáinak az átadását, ezzel is rangot adva a rendezvénynek.
A MAFOSZ évente megrendezi a Magyar Fotográfia Napjához – augusztus 29-hez – kapcsolódó ünnepségsorozatot; kiadja az Év fotográfusa és az Év fotóművészeti alkotócsoportja kitüntetést és ekkor tartjuk a FIAP (a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség) kitüntetéseinek, fotóművészeti diplomáinak az átadását. 2015-től a Fotó Hungarikum a MAFOSZ Szalon győztes képeinek, a MAFOSZ és a FIAP diplomások, az Év fotográfusa és az Év fotóművészeti alkotócsoportja nyerteseinek, valamint az előző év kiemelkedő alkotóinak, alkotásainak gyűjteménye.
Külön fotópályázati oldalt hoztunk létre, ahol évenként megrendezzük pályázatainkat, pl.: az Utazás a világ körül pályázatot, melyből szintén kiállítás és album készül. Évente meghirdetjük az Országos Diák Fotópályázatot.
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége honlapján és a Fotósélet heti hírlevélben tájékoztatja a fotográfiai közélet szereplőit az aktuális eseményekről, kiállításokról és pályázatokról, a tagszervezetek életéről. Mindezekről, s még sok másról olvashattok honlapunkon, a http://www.mafosz.hu/ oldalon.
A szövetség nyitott, szívesen látja mindazokat, akik elfogadják az alapszabályban szereplő közös célokat. Belépési nyilatkozat letölthető a http://www.mafosz.hu/alkotocsoportok/adatlap.html oldalról.
Minden nyáron Fotóművészeti Nyári Egyetemen képezzük tovább a fényképezés iránt érdeklődőket. Helyszíne mindig változik. (A 2013. évi: Tata volt, 2014: Miskolc, 2015: Vác, 2016: Sopron.) Ennek célja: Új művek létrehozása; az autonóm fotográfusok önképzése és továbbképzése; az adott megye kulturális és természeti örökségének megismerése, megörökítése később pedig kiállításokon való népszerűsítése. A megrendezés helyszínén és annak környezetében alkotó fotósok közösséggé való szerveződésének elősegítése. A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége fontos célkitűzése a fotográfiai közélet utánpótlásának folyamatos pótlása, a fiatalok vizuális nevelése, a tehetségkutatás és tehetséggondozás. A rendezvény felhívja a figyelmet a Szövetség tagszervezeteire, az ahhoz való kapcsolódás lehetőségére. A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége 1983 óta rendez minden nyáron szakmai továbbképzést az autonóm fotográfusok részére, a Fotóművészeti Nyári Egyetemet. Az egyhetes szakmai programok során előadások, fotótúrák, kiállítások, fototechnikai bemutatók kínálnak a résztvevőknek, továbbá a kiszemelt régióban élő, a fotókultúra iránt érdeklődő lakosságnak művészeti élményeket, új ismereteket, és új lehetőségeket a fotográfiai közéletbe való bekapcsolódásra. A Fotóművészeti Nyári Egyetem ideje alatt több ezer, több tízezer új fotóművészeti alkotás születik.
Az egyhetes szakmai program zárásaként pályázatot hirdetünk, amelyen azok vehettek részt, akik hallgatói a Fotóművészeti Nyári Egyetemnek. A Fotóművészeti Nyári Egyetem meghívásos pályázatának anyagából kiállítást tartunk, valamint egy kötet lapjain mutatjuk be. Az albumban a nyári egyetem ideje alatt készült képek szerepelnek.
Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége (MAFOSZ)
A szervezet elérhetősége: MAFOSZ, 2051 Biatorbágy, Jókai u. 12.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. Telefon: 06 (30) 9652-462
A MAFOSZ adószáma: 19573975-1-13. Számlaszáma: OTP 11701004-20122009-00000000
A MAFOSZ honlapja: http://www.mafosz.hu/
A
MAGYAR FOTÓMŰVÉSZETI ALKOTÓCSOPORTOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK
alapszabálya
(A Szövetség közgyűlése 2024. március 9-én új Alapszabályt fogadott el, mely a bíróság döntését követő 15 nap múlva emelkedett jogerőre.)
I.Általános rendelkezések
1.Az egyesület neve: Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége.
2.Az egyesület rövidített neve: MAFOSZ (a továbbiakban ez szerepel az alapszabályban)
3.Az egyesület idegen nyelvű elnevezése: Association of Hungarian Photoclubs
4.A MAFOSZ székhelye: 2051 Biatorbágy, Jókai u. 12.
5.Az egyesület honlapjának címe: http://mafosz.hu/
6.A MAFOSZ jogi személy. A szervezet nem közhasznú jogállású.
II.A MAFOSZ célja
A MAFOSZ szervezett keretek között egyesíti és támogatja a Magyarországon működőfotóművészeti alkotócsoportok, továbbá a határainkon túl működő, többségében magyarnemzetiségű alkotókat tömörítő alkotóközösségek értékteremtő munkáját. Képviseli atagegyesületek és azok tagjainak érdekeit a hazai és nemzetközi fotográfiai közéletben, a szerzőijogvédelemben, a művészeti és kulturális életben. A MAFOSZ célja továbbá a fotográfianépszerűsítése, a fényképészeti ismeretek oktatása, értékeinek megőrzése, a fotókultúra gyarapításaérdekében sokat tett alkotók, szakírók munkásságának megőrzése, emlékük ápolása.
III.A MAFOSZ tevékenysége
A MAFOSZ alaptevékenysége közé tartozik: művészeti és közművelődési célú fotókiállítások,fotó- és diafesztiválok, előadások, konferenciák, tanfolyamok, alkotótáborok, fotótréningekszervezése, amelyek elősegítik a tagegyesületek és azok tagjainak bekapcsolódását a hazai és anemzetközi fotográfiai közéletbe.
A tagegyesületek által szervezett fotós programok megvalósulásának elősegítése, népszerűsítése, akiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotóközösségek és egyéni alkotók kitüntetése, felterjesztésükállami kitüntetésekre, eredményeik és alkotásaik publikálása, könyvkiadás.
Szakmai információk összegyűjtése és terjesztése a tagegyesületek, valamint a sajtó részére.
A MAFOSZ kapcsolatokat teremt a külföldön működő szakmai szövetségekkel.
A MAFOSZ vállalkozási tevékenységet csak alaptevékenységének megvalósítása érdekében,azokat nem veszélyeztetve végez. A gazdálkodása során elért eredményeit nem osztja fel, hanemazt az alapszabályban meghatározott célok elérésére fordítja.
A MAFOSZ politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagitámogatást nem nyújt és azoktól nem fogad el.
A MAFOSZ nem fogad külföldről érkező pénzügyi támogatást.
IV.A MAFOSZ tagsága
1.A MAFOSZ rendes tagja lehet valamennyi, a Magyarország határain belül működőfotóművészeti alkotócsoport (egyesület, fotóklub, fotószakkör, fotókör stb.) és a határainkon túlműködő, magyar nemzetiségű alkotókat is tömörítő alkotóközösség, amennyiben közösprogramjuk középpontjában a fotográfia népszerűsítése, fotóművészeti alkotások létrehozása állés elfogadják a MAFOSZ érvényben levő alapszabályát.
2.A MAFOSZ pártoló tagja lehet az a – magyar és külföldi – természetes és jogi személy – apolitikai pártokat kivéve – aki, illetve amely bármilyen módon támogatja a MAFOSZmunkáját.
3.A MAFOSZ tiszteletbeli tagja lehet az, akit erre az elnökség – munkássága alapján – felkér.
4.A MAFOSZ tagjai önként döntenek a belépésről és a kilépésről. A tagfelvételi jogot aközgyűlés gyakorolja. A tagfelvételi kérelem elutasítása esetén jogorvoslatnak helye nincs.
V. A tagok jogai
1. A MAFOSZ tagszervezetei választott küldöttjük útján gyakorolhatják tanácskozási és szavazati jogukat a közgyűlésen. A küldött személye bárki lehet, akit a tagszervezet tagsága erre a feladatra megválaszt. A tagszervezetek jelölteket állíthatnak a MAFOSZ valamennyi, választás útján betöltendő tisztségére.
2. A tagszervezetek tagjai, a pártoló és tiszteletbeli tagok jogosultak részt venni a MAFOSZ különféle rendezvényein, igénybe vehetik a szövetség szolgáltatásait.
VI. A tagok kötelességei
1. A rendes tagok – azaz a tagszervezetek – tagdíjat fizetnek a közös célok megvalósítása érdekében. A tagdíj mértékét a közgyűlés határozza meg.
2. A pártoló tagok az általuk vállalt formában és alkalommal támogatják a MAFOSZ munkáját.
3. A MAFOSZ tagjai betartják az alapszabályt és a nyilvánosság előtt is ennek szellemében nyilatkoznak.
VII. A tagság megszűnése
1. A tagság megszűnik a tagszervezet jogutód nélküli megszűnésével, önkéntes kilépéssel vagy kizárással.
2. Az önkéntes kilépést indoklás nélkül, írásban kell bejelenteni, mely a bejelentés beérkezése napjától érvényes.
3. A MAFOSZ tagjai közül, az elnökségnek ki kell zárni azt a tagszervezetet, amely hat hónapig nem rendezi tagdíját, vagy tevékenysége nem áll összhangban az alapszabállyal. A kizárás tényét indoklással, a jogorvoslati lehetőségeket is tartalmazva, írásban, kell a tagszervezettel közölni. Ez ellen fellebbezni 30 napon belül a közgyűléshez lehet. A közgyűlés összehívásáig a tagságból eredő jogok és kötelezettségek szünetelnek.
VIII. A MAFOSZ szervezete
1. A MAFOSZ legfőbb döntéshozó fóruma a küldött KÖZGYŰLÉS, amely megbízólevéllel felhatalmazott küldöttekből áll. Egy küldött több tagszervezetet is képviselhet, ha a tagszervezetek megbízóleveleivel rendelkezik. A közgyűlést szükség szerint, de évente legalább egyszer össze kell hívni, melynek időpontját az elnökség határozza meg. A közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha ezt a tagegyesületek 33 százaléka, vagy a Felügyelő Bizottság írásban kezdeményezi. A közgyűlés helyét, idejét, napirendi pontjait a rendezvény előtt legalább 15 nappal postázni kell a tagegyesületeknek. A közgyűlés határozatképes, ha a tagszervezetek küldötteinek legalább a fele + egy fő jelen van. Határozatképtelenség esetén, az eredeti időpont után 30 perccel ismételten összehívható a közgyűlés – azonos napirendi pontok tárgyalása esetén. Az ismételten összehívott közgyűlés a megjelenő tagok számától függetlenül határozatképes. A közgyűlés megismétlésének időpontja már az eredeti meghívóban is szerepelhet. A közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Titkos szavazást csak az elnökség tisztújítása során kell elrendelni és akkor, ha a közgyűlés így határoz.
2. A jelenlevő tagok háromnegyedes szótöbbséggel meghozott határozata szükséges az egyesület alapszabályának vagy céljának módosításához, ill. az egyesület megszűnéséről szóló döntéshez
3. A közgyűlés a fenti módon választja meg a gyűlés levezető elnökét, jegyzőkönyv-vezetőjét és a szavazatszámláló bizottság tagjait. A határozatokat szóban, a szavazást követően a levezető elnök azonnal kihirdeti és jegyzőkönyvbe veszi.
A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
- az alapszabály megalkotása és módosítása;
- a MAFOSZ tisztségviselőinek megválasztása, úgymint: elnök, alelnök, titkár, 7-9 területi elnök, 3 fős Felügyelő Bizottság, 3 fős Etikai Bizottság, 5 fős Jelölő Bizottság. Bármely tisztségre csak azok választhatók meg, akik szerepeltek valamely tagszervezet jelöltjei
között, s akik írásban nyilatkoztak – megválasztásuk esetén – a tisztség betöltésére és az ezzel járó feladatok elvégzésére. -az Örökös Tiszteletbeli Elnök cím odaítélése;
-az éves pénzügyi beszámoló elfogadása és a költségvetés meghatározása;
-a Felügyelő Bizottság jelentésének elfogadása; elnökének és tagjainak visszahívása,díjazásuk megállapítása
-az Etikai Bizottság jelentésének elfogadása;
-a fellebbezési ügyek tárgyalása;
-a MAFOSZ működésével kapcsolatos szabályzatok kialakítása és jóváhagyása;
-az éves munkaterv elfogadása;
-a MAFOSZ Szalon pályázati feltételeinek elfogadása;
-minden olyan ügy, amely a tagszervezetek többségének munkáját érinti.
-könyvvizsgáló választása, visszahívása és díjazásának megállapítása
-olyan szerződés megkötése, amelyet az egyesület saját tagjaival, vezető tisztségviselőivel, afelügyelő bizottság tagjaival, vagy ezek hozzátartozóival köt;
-a jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, vezető tisztségviselők, a felügyelő bizottság tagjaielleni kártérítési igények érvényesítéséről szóló döntés
4. Az ELNÖKSÉG 3 tagú, tagjai: a MAFOSZ elnöke, alelnöke és a titkára. Az elnökséghatározatképes, ha az elnökségi tagok több mint a fele jelen van. Az elnökség határozataitegyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a kérdést elvetettnek kell tekinteni.
5. Az elnökség feladata a MAFOSZ munkájának szervezése és irányítása az éves munkatervalapján a két közgyűlés között. Képviselni a tagszervezetek érdekeit a társadalmi fórumokon,az államigazgatási intézményekben és minden olyan helyszínen és alkalommal, ahol általában afotókultúra vagy annak bármely területe érintve van. Tapasztalatairól folyamatosan tájékoztatjaa tagszervezeteket. Felkutatja azokat a pénzügyi forrásokat, amelyek a MAFOSZcélkitűzéséinek megvalósítását lehetővé teszik. Vállalkozást indít annak érdekében, hogy aMAFOSZ költségvetése bevételhez jusson. Elkészíti a szükséges beszámolókat és jelentéseket,amelyeket a közgyűlésen nyilvánosságra hoz.
6. A MAFOSZ ELNÖKE irányítja és ellenőrzi az elnökség munkáját; képviseli a MAFOSZ-t akét és többoldalú tárgyalásokon és különféle eseményeken, rendezvényeken, intézményekben;szerződést köt, munkáltatói és utalványozási jogot gyakorol.A MAFOSZ elnöke: Horváth Imrea nyja neve: Ritsmann Katalin lakhelye 2051 Biatorbágy, Jókai Mór u. 12.
7. Az ALELNÖK - az elnök esetleges távollétében - teljes jogkörrel és felelősséggel ellátja azelnöki teendőket; az elnökhöz hasonlóan, de vele összehangoltan képviseli a MAFOSZ-tkülönféle fórumokon; utalványozási jogot gyakorol.
A MAFOSZ alelnöke: Bedő Kornél anyja neve: Pásztor Zsófialakhelye: 7400 Kaposvár, Temesvár u. 24.
8. A TITKÁR
9. A TERÜLETI ELNÖKÖK közvetlen kapcsolatot tartanak a kijelölt területükön működőtagszervezetekkel, segítik munkájukat és tájékoztatják az elnökséget a tagszervezetekeredményeiről, javaslatairól, gondjairól. Tevékenyen közreműködnek a MAFOSZrendezvényeinek előkészítésében; tanácsadó testületként segítik az elnökség munkáját.10.A Felügyelő Bizottság ellenőrzi a MAFOSZ gazdálkodását, célkitűzéseinek megvalósítását, az alapszabály szerinti működését; tanácskozási joggal részt vesz az elnökségi üléseken; javaslatottesz az esetleges hiányosságok pótlására; jelentést készít a közgyűlésnek.11.Az Etikai Bizottság eljár mindazon ügyekben, amelyekben a tagszervezetek, vagy azok tagjai hozzájuk fordulnak. Eljár olyan ügyekben is, amelyek vizsgálatát az elnökségi tagok, a Felügyelő vagy az Etikai Bizottságok tagjai kezdeményezik. Határozatukról az érintetteket, aközgyűlést és az elnökséget tájékoztatják.12. Az elnökség szükség szerint munka bizottságokat hozhat létre meghatározott feladatokellátására.
IX.A MAFOSZ gazdálkodása
1. A MAFOSZ bevételi forrásai: a tagszervezetek által befizetett tagdíjak; a pártoló tagok általnyújtott támogatások; a személyi jövedelemadó 1%-a, amennyiben azt valaki a MAFOSZjavára ajánlotta fel; a rendezvények és vállalkozások költséggel csökkentett bevétele; pályázatiúton nyert támogatások, egyéb bevételek.
2. A MAFOSZ kiadásait a munkatervhez igazított pénzügyi terv tartalmazza, amelynekteljesítéséről az elnök a közgyűlésen számol be.
Jelen alapszabályban nem érintett egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, továbbá az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény, továbbá a mindenkor joghatályos rendelkezései az irányadók. Az Egyesület felett a törvényességi felügyeletet az illetékes ügyészség a rá irányadó szabályok szerint látja el. A jelen alapszabályt a Közgyűlés 2024. március 09-én fogadta el. A létesítő okirat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a létesítőokirat-módosítások alapján hatályos tartalomnak.
Horváth Imre
elnök
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségét 1983. július 23-án Szolnokon alapította meg 33 autonóm fotóművészeti alkotócsoport: a Budai Fotó- és Filmklub, a Debreceni Fotóklub, a Derkovits Fotókör (Tiszaújváros), a Diósgyőri Vasas Fotóművészeti Kör (Miskolc), a Dunakanyar Fotóklub (Vác), az Építők Fotóköre (Székesfehérvár), a Hallássérültek Fotóköre (Budapest), a Haller F. G. Fotóklub (Budapest), a Heves Megyei Fotóklub (Eger), az egri Ifjúsági Ház Fotóköre, a salgótarjáni Ifjúsági Ház Fotóköre, a Jászkun Fotóklub, a Jobbágyi Fotókör, a Kecskeméti Fotóklub, a székesfehérvári MÁV Fotókör, a Miskolci Fotóklub, a Magyar Néphadsereg Művelődési Házának Fotóköre (Budapest), a Nógrád Megyei Fotóklub (Salgótarján), a Nyíregyházi Fotóklub, az Óbudai Fotóklub, a Pest Megyei Művelődési Ház Fotóköre (Szentendre), a Pintér Károly Fotóklub (Székesfehérvár), a Rosti Pál Fotóklub (Dunaújváros), a Síküveggyár Fotóköre (Salgótarján), a Somogyi Fotóklub (Kaposvár), a Soproni Fotóklub, a SOTE Aesculap Fotóklub (Budapest), a Szolnok Megyei Tanács Fotóköre (Szolnok), a Székely Aladár Fotóklub (Gyula), a Tungsram Fotókör (Budapest), Tiszai Vegyi Művek Fotóköre (Szolnok), a Videoton Fotókör (Székesfehérvár) és a Viharsarok Fotóklub (Békéscsaba).
Az előkészítő munkák egy évvel korábban, Székesfehérváron kezdődtek el, ahol szándéknyilatkozatban fogalmazódott meg annak igénye, hogy a fotókörök, fotóklubok hozzanak létre közös szövetséget, amely képviseli az érdekeiket, összehangolja a fotókulturális rendezvényeket és ellátja mindazokat a közös feladatokat, amelyeket az elszigetelten működő kis közösségek önerőből nem tehetnének meg. A szövetség alapításának előkészítő munkálatait szaktanácsokkal segítette a Népművelési Intézet és a Művelődési Minisztérium is. Bár ezekben az években országos hatókörű, társadalmi szervezetek még nemigen szerveződtek.
A közös akaratnak köszönhetően jött létre Magyarország legnagyobb szakmai, társadalmi szervezete, amely ettől kezdve a fotográfiai közélet szereplőit ellátta szakmai információkkal, segítette őket a nyilvános szereplésben.
Elnökei
Veres Mihály 1983–1987
Bizaglich Jenő 1987–1999
Győri Lajos 1999–2012
Horváth Imre 2013–
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége negyvenesztendős működése során bebizonyosodott, hogy kis hazánkban sokkal több tehetséges alkotó van szerte az országban, mint ahány korábban nyilvánosságot kapott. A szövetség ma közel nyolcvan tagszervezet, közel másfél ezer tagját informálja arról, mikor, hol, milyen lehetőségek kínálkoznak az alkotóknak, hogy megmutassák tehetségüket; tájékoztatja őket a társaik által elért sikerekről; és beszámol minden tudomására jutott rendezvényről, továbbképzésről, alkotótáborról.
A szövetség minden esztendőben rendez egy olyan fotókiállítást, ahol tagegyesületei bemutathatják legújabb alkotásaikat. A MAFOSZ Szalonok az autonóm kortárs fotográfiának legfontosabb összefoglaló tárlatai.