A

MAGYAR FOTÓMŰVÉSZETI ALKOTÓCSOPORTOK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGÉNEK

alapszabálya

(A Szövetség közgyűlése 2014. március 22-én új Alapszabályt fogadott el, mely a bíróság döntését követő 15 nap múlva emelkedik jogerőre.)

 

I. Általános rendelkezések

1. Az egyesület neve: Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége.

2. Az egyesület rövidített neve: MAFOSZ (a továbbiakban ez szerepel az alapszabályban)

3. A MAFOSZ székhelye: 20511 Biatorbágy, Jókai Mór u. 12..

4. A MAFOSZ jogi személy.

II. A MAFOSZ célja

A MAFOSZ szervezett keretek között egyesíti és támogatja a Magyar Köztársaságban működő fotóművészeti alkotócsoportok, továbbá a határainkon túl működő, többségében magyar nemzetiségű alkotókat tömörítő alkotóközösségek értékteremtő munkáját. Képviseli a tagegyesületek és azok tagjainak érdekeit a hazai és nemzetközi fotográfiai közéletben, a szerzői jogvédelemben, a művészeti és kulturális életben. A MAFOSZ célja továbbá a fotográfia népszerűsítése, a fényképészeti ismeretek oktatása, értékeinek megőrzése, a fotókultúra gyarapítása érdekében sokat tett alkotók, szakírók munkásságának megőrzése, emlékük ápolása.

III. A MAFOSZ tevékenysége

A MAFOSZ alaptevékenysége közé tartozik: művészeti és közművelődési célú fotókiállítások, fotó- és diafesztiválok, előadások, konferenciák, tanfolyamok, alkotótáborok, fotótréningek szervezése, amelyek elősegítik a tagegyesületek és azok tagjainak bekapcsolódását a hazai és a nemzetközi fotográfiai közéletbe.

A tagegyesületek által szervezett fotós programok megvalósulásának elősegítése, népszerűsítése, a kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotóközösségek és egyéni alkotók kitüntetése, felterjesztésük állami kitüntetésekre, eredményeik és alkotásaik publikálása.

Szakmai információk összegyűjtése és terjesztése a tagegyesületek, valamint a sajtó részére.

A MAFOSZ kapcsolatokat teremt a külföldön működő szakmai szövetségekkel.

A MAFOSZ vállalkozási tevékenységet csak alaptevékenységének megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. A gazdálkodása során elért eredményeit nem osztja fel, hanem azt az alapszabályban meghatározott célok elérésére fordítja.

A MAFOSZ politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és azoktól nem fogad el.

IV. A MAFOSZ tagsága

  1. A MAFOSZ rendes tagja lehet valamennyi, a Magyar Köztársaság határain belül működő fotóművészeti alkotócsoport (egyesület, fotóklub, fotószakkör, fotókör, stb.) és a határainkon túl működő, magyar nemzetiségű alkotókat is tömörítő alkotóközösség, amennyiben közös programjuk középpontjában a fotográfia népszerűsítése, fotóművészeti alkotások létrehozása áll és elfogadják a MAFOSZ érvényben levő alapszabályát.
  2. A MAFOSZ pártoló tagja lehet az a - magyar és külföldi - természetes és jogi személy - a politikai pártokat kivéve - aki, illetve amely bármilyen módon támogatja a MAFOSZ munkáját.
  3. A MAFOSZ tiszteletbeli tagja lehet az, akit erre az elnökség - munkássága alapján - felkér.
  4. A MAFOSZ tagjai önként döntenek a belépésről és a kilépésről. A tagfelvételi jogot az elnökség gyakorolja.
  1. A tagok jogai
  2. A MAFOSZ tagszervezetei - választott küldöttjük útján gyakorolhatják tanácskozási és szavazati jogukat a közgyűlésen. A küldött személye bárki lehet, akit a tagszervezet tagsága erre a feladatra megválaszt. A tagszervezetek jelölteket állíthatnak a MAFOSZ valamennyi, választás útján betöltendő tisztségére.
  3. A tagszervezetek tagjai, a pártoló és tiszteletbeli tagok jogosultak részt venni a MAFOSZ különféle rendezvényein, igénybe vehetik a szövetség szolgáltatásait.
  1. A tagok kötelességei
  2. A rendes tagok - azaz a tagszervezetek - tagdíjat fizetnek a közös célok megvalósítása érdekében. A tagdíj mértékét a közgyűlés határozza meg.
  3. A pártoló tagok az általuk vállalt formában és alkalommal támogatják a MAFOSZ munkáját.
  4. A MAFOSZ tagjai betartják az alapszabályt és a nyilvánosság előtt is ennek szellemében nyilatkoznak.
  1. A tagság megszűnése
  2. A tagság megszűnik a tagszervezet megszűnésével, önkéntes kilépéssel vagy kizárással.
  3. Az önkéntes kilépést indoklás nélkül, írásban kell bejelenteni.
  4. A MAFOSZ tagjai közül, az elnökségnek ki kell zárni azt a tagszervezetet, amely hat hónapig nem rendezi tagdíját, vagy tevékenysége nem áll összhangban az alapszabállyal. A kizárás tényét indoklással, írásban kell a tagszervezettel közölni. Ez ellen fellebbezni 30 napon belül a közgyűléshez lehet. A közgyűlés összehívásáig a tagságból eredő jogok és kötelezettségek szünetelnek.
  1. A MAFOSZ szervezete
  2. A MAFOSZ legfőbb döntéshozó fóruma a küldött közgyűlés. A közgyűlést szükség szerint, de évente legalább egyszer össze kell hívni, melynek időpontját az elnökség határozza meg. A közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha ezt a tagegyesületek 33 százaléka, vagy a Felügyelő Bizottság írásban kezdeményezi. A közgyűlés helyét, idejét, napirendi pontjait a rendezvény előtt legalább 15 nappal postázni kell a tagegyesületeknek. A közgyűlés határozatképes, ha a tagszervezetek küldötteinek legalább a fele + egy fő jelen van. Határozatképtelenség esetén, az eredeti időpont után 30 perccel ismételten összehívható a közgyűlés - azonos napirendi pontok tárgyalása esetén. Az ismételten összehívott közgyűlés a megjelenő tagok számától függetlenül határozatképes. A közgyűlés megismétlésének időpontja már az eredeti meghívóban is szerepelhet. A közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Titkos szavazást csak az elnökség tisztújítása során kell elrendelni és akkor, ha a közgyűlés így határoz.

A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

-          az alapszabály megalkotása és módosítása;

-          a MAFOSZ tisztségviselőinek megválasztása, úgymint: elnök, ügyvezető elnök, 7-9 alelnök, 3 fős Felügyelő Bizottság, 3 fős Etikai Bizottság, 5 fős Jelölő Bizottság. Bármely tisztségre csak azok választhatók meg, akik szerepeltek valamely tagszervezet jelöltjei között, s akik írásban nyilatkoztak - megválasztásuk esetén - a tisztség betöltésére és az ezzel járó feladatok elvégzésére.

-          az Örökös Tiszteletbeli Elnök cím odaítélése;

-          az éves pénzügyi beszámoló elfogadása és a költségvetés meghatározása;

-          a Felügyelő Bizottság jelentésének elfogadása;

-          az Etikai Bizottság jelentésének elfogadása;

-          a fellebbezési ügyek tárgyalása;

-          a MAFOSZ működésével kapcsolatos szabályzatok kialakítása és jóváhagyása;

-          az éves munkaterv elfogadása;

-          a MAFOSZ Szalon pályázati feltételeinek elfogadása;

-          minden olyan ügy, amely a tagszervezetek többségének munkáját érinti.

  1. Az elnökség tagjai: a MAFOSZ elnöke, ügyvezető elnöke és az alelnökök. Az elnökség határozatképes, ha az elnökségi tagok fele + egy fő jelen van. Az elnökség határozatait egyszerű szótöbbséggel hozza. Szavazat egyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
  2. Az elnökség feladata a MAFOSZ munkájának szervezése és irányítása az éves munkaterv alapján a két közgyűlés között. Képviselni a tagszervezetek érdekeit a társadalmi fórumokon, az államigazgatási intézményekben és minden olyan helyszínen és alkalommal, ahol általában a fotókultúra vagy annak bármely területe érintve van. Tapasztalatairól folyamatosan tájékoztatja a tagszervezeteket. Felkutatja azokat a pénzügyi forrásokat, amelyek a MAFOSZ célkitűzéséinek megvalósítását lehetővé teszik. Vállalkozást indít annak érdekében, hogy a MAFOSZ költségvetése bevételhez jusson. Elkészíti a szükséges beszámolókat és jelentéseket, amelyeket a közgyűlésen nyilvánosságra hoz.
  3. A MAFOSZ elnöke irányítja és ellenőrzi az elnökség munkáját; képviseli a MAFOSZ-t a két és többoldalú tárgyalásokon és különféle eseményeken, rendezvényeken, intézményekben; szerződést köt, munkáltatói és utalványozási jogot gyakorol.
  4. Az ügyvezető elnök - az elnök esetleges távollétében - teljes jogkörrel és felelősséggel ellátja az elnöki teendőket; az elnökhöz hasonlóan, de vele összehangoltan képviseli a MAFOSZ-t különféle fórumokon; utalványozási jogot gyakorol; irányítja a gazdálkodással összefüggő feladatokat; elvégzi a MAFOSZ ügyviteli tennivalóit.
  5. Az alelnökök közvetlen kapcsolatot tartanak a kijelölt területükön működő tagszervezetekkel, segítik munkájukat és tájékoztatják az elnökséget a tagszervezetek eredményeiről, javaslatairól, gondjairól. Tevékenyen közreműködnek a MAFOSZ rendezvényeinek előkészítésében; részt vesznek az elnökség munkájában.
  6. A Felügyelő Bizottság ellenőrzi a MAFOSZ gazdálkodását, célkitűzéseinek megvalósítását, az alapszabály szerinti működését; tanácskozási joggal részt vesz az elnökségi üléseken; javaslatot tesz az esetleges hiányosságok pótlására; jelentést készít a közgyűlésnek.
  7. Az Etikai Bizottság eljár mindazon ügyekben, amelyekben a tagszervezetek, vagy azok tagjai hozzájuk fordulnak. Eljár olyan ügyekben is, amelyek vizsgálatát az elnökségi tagok, a Felügyelő vagy az Etikai Bizottságok tagjai kezdeményezik. Határozatukról az érintetteket, a közgyűlést és az elnökséget tájékoztatják.
  8. Az elnökség szükség szerint munka bizottságokat hozhat létre meghatározott feladatok ellátására.
  1. A MAFOSZ gazdálkodása
  1. A MAFOSZ bevételi forrásai: a tagszervezetek által befizetett tagdíjak; a pártoló tagok által nyújtott támogatások; a személyi jövedelemadó 1 %-a, amennyiben azt valaki a MAFOSZ javára ajánlotta fel; a rendezvények és vállalkozások költséggel csökkentett bevétele; pályázati úton nyert támogatások, egyéb bevételek.
  2. A MAFOSZ kiadásait a munkatervhez igazított pénzügyi terv tartalmazza, amelynek teljesítéséről az elnök a közgyűlésen számol be.

Jelen alapszabályban nem érintett egyéb kérdések tekintetében a PTK 61-65. §-ában, az egyesületi jogról többször módosított 1989. évi II. tv-ben, továbbá a mindenkor joghatályos rendelkezések az irányadók.

Az alapszabály hitelességét és érvényben levőségét 2013. június 1-én igazolja:

Horváth Imre

                                                 elnök